Pages Navigation Menu

Wszystko o czym warto wiedzieć.

Katedra – już klasyka ale warta przypomnienia.

Katedra – już klasyka ale warta przypomnienia.

Kto nie słyszał o „Katedrze”? Okazuje się że są tacy.  I jest ich coraz więcej. A wszystko z powodu upływającego czasu. Od premiery minęło już bowiem… 15 lat!

Ale może od początku. Ostatnio podróżowałem PKP (nie zdarza się to mi zbyt często) i zasłyszałem rozmowę o moich ulubionych filmach animowanych. Rozmawiało ze sobą dwóch nastolatków. Przerzucali się różnymi tytułami, spierali się, opisywali swoje ulubione produkcje. Aż się poczułem nieswojo – większości tytułów w ogóle nie kojarzyłem.

W pewnym momencie rozmowy padło stwierdzenie, że polskie filmy animowane praktycznie nie istnieją. Po prostu nie i koniec. Jest u nas totalna pustynia, nikt nic fajnego nie „nakręcił” i pewnie nic nie będzie. Co prawda z tego co słyszeli kiedyś był Krecik (!!) ale to było w zeszłym stuleciu.

Już miałem zapałać świętym oburzeniem i wystrzelić z prawie-Oscarem dla Katedry, że Bagiński i w ogóle kiedy uświadomiłem sobie, że młodzież prowadząca tą dyskusję, w momencie kiedy Katedra ujrzała światło dzienne… prawdopodobnie jeszcze sikała w pieluchy. I że argument „prawie zdobyła Oscara” kompletnie do nich nie trafi, prędzej mnie wyśmieją.

Finalnie nie odezwałem się wcale. Ci którzy oglądali Katedrę z pewnością ją pamiętają i do ponownego obejrzenia nie trzeba zapewne specjalnie ich zachęcać. A dla tym młodszych na zachętę mam dwie wiadomości. Po pierwsze wszelkie ostatnie produkcje Allegro (seria Legendy Polskie) reżyserował właśnie twórca Katedry. Po drugie był również odpowiedzialny za „filmiki” w Wiedźminie. Zachęciłem?

Film do obejrzenia poniżej / na YT.

<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/tPROKr2EfpM” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>